Hoppa till innehåll

Irish Open i golf

Irish Open är en professionell golftävling på DP World Tour som spelas på olika banor på ön Irland. Tävlingen grundades 1927 och avgörs som slagspel.

Golfbana i irländsk miljö med fairway, bunkrar och publik
Bild från Golfresultat

Snabbfakta om Irish Open i golf

Spelplats
Olika banor på ön Irland
Grundad
1927
Arrangör
DP World Tour
Format
Slagspel

Vad är Irish Open i golf?

Irish Open i golf är en professionell tävling som ingår i DP World Tour. Den spelades första gången 1927 och återupptogs 1975 efter att bara ha arrangerats en gång mellan 1950 och 1975. Sedan återkomsten har tävlingen spelats varje år.

Tävlingen avgörs som slagspel på olika banor på ön Irland. Åren 2017 till 2020 ingick Irish Open i Rolex Series.

Vilka banor har stått värd för Irish Open?

Irish Open har spelats på 21 olika värdbanor på ön Irland. Portmarnock har arrangerat tävlingen 19 gånger mellan 1927 och 2003, medan Royal County Down stod värd för femte gången 2024.

BanaFörsta åretSenaste åretAntal gånger
Portmarnock1927200319
Royal County Down192820245
Royal Portrush193020124
Royal Dublin193119856
Cork193219321
Malone193319331
Belvoir Park194919532
Woodbrook197519751
Killarney199120114
Mount Juliet199320225
Druids Glen199619994
Ballybunion200020001
Fota Island Resort200120143
County Louth200420092
Carton House200520133
Adare Manor200720082
The K Club201620253
Portstewart201720171
Ballyliffin201820181
Lahinch201920191
Galgorm Castle202020201

Vilken status har Irish Open på DP World Tour?

Irish Open är en ordinarie tävling på DP World Tour. Tävlingen tog plats på touren när den återupptogs 1975 och hade status som Rolex Series-tävling från 2017 till 2020.

Mellan 2014 och 2022 ingick Irish Open i The Open Qualifying Series, med undantag för 2016. Då kunde tre spelare utan tidigare kvalificering få platser i The Open Championship om de placerade sig på plats 1 till 10.

Vilka har vunnit Irish Open?

Irish Open vanns 2025 av Rory McIlroy efter särspel mot Joakim Lagergren. Segern var McIlroys andra i tävlingen efter vinsten 2016.

ÅrVinnareLand
2025Rory McIlroyNordirland
2024Rasmus HøjgaardDanmark
2023Vincent NorrmanSverige
2022Adrian MeronkPolen
2021Lucas HerbertAustralien
2020John CatlinUSA
2019Jon RahmSpanien
2018Russell KnoxSkottland
2017Jon RahmSpanien
2016Rory McIlroyNordirland

Vanliga frågor om Irish Open i golf

När spelades Irish Open första gången?

Irish Open spelades första gången 1927 på Portmarnock Golf Club. Tävlingen avgjordes den 16 till 18 augusti och vanns av George Duncan.

Hur spelas turneringen?

Turneringen spelas som slagspel.

Vilket resultat är turneringsrekord?

Turneringsrekordet är 264 slag, satt av Jon Rahm både 2017 och 2019. Rekordet i förhållande till par är 24 slag under par från 2017.

Sara Holm

Sara Holm

Sara har följt tourgolfen sedan 2015 och bevakar PGA Tour, DP World Tour, LPGA och majorveckorna med fokus på format, kvalvägar och ranking. Hon spelar själv med handicap 8 och har tävlat på klubbnivå sedan juniortiden. På Golfresultat skriver hon mest om poängsystem, kvalvägar och hur svenska spelare tar sig fram internationellt.

Läs mer om Sara Holm